İREM ÜSTÜN

İREM ÜSTÜN

[email protected]

BÜTÜN SORUMLULUK BİZLERDE

28 Eylül 2020 - 13:46 - Güncelleme: 28 Eylül 2020 - 14:13

Her gün çok fazla sayıda bebek doğuyor. Doğdukları andan itibaren toplum tarafından çocuklarımıza bazı yükler yükleniyor. Erkek bebekse mavi, yeşil; kız bebekse pembe, kırmızı vs renkler giydiriliyor. Biraz büyüdüklerinde erkeklere oynaması için araba, kamyon gibi oyuncaklar alınıyor; kızlara ise bebek, mutfak seti. Oyun oynarken erkekler işe gidiyor çalışıyor, kızlar ev işleri yapıyor, bebeklerine bakıyor. Çocuklar tabi ki anne ve baba figürlerini rol model alıp ona göre şekillenecekler. Ama neden onlara seçme şansı vermiyoruz?

Kız-erkek farketmeksizin her renkte kıyafeti giymelerine, istedikleri oyuncakla oynamalarına, istedikleri mesleği canlandırmalarına fırsat vermeliyiz. Önemsiz görülen bu durumlar çocukların ve toplumun ileriki zamanlarını derinden etkiliyor. Birer yetişkin olduklarında erkek çok çalışıp para kazanmanın stresi altına giriyor, kadınlar bir işte çalışıyor olsalar bile bütün ev işleri ve çocuk bakımı kadının sorumluluğundaymış gibi bir algı oluşuyor.

Bizim yapmamız gereken önce çocuklarımızı eğitmek. Kız çocuklarına evcilik, bebek oyunlarından önce güçlü olmayı öğretmeli, istediklerini başarabilmeleri için gerekli güveni ve desteği vermeliyiz. Erkek çocuklarına ev işlerine yardım etmeyi öğretmeli, bütün çalışma yükünün onlarda olmadığını aşılamalıyız. Ki ilerde bir aile kurduklarında kadın da erkek te çalışıp kendi ekonomik özgürlüklerine ulaşsınlar. Kendi işlerini ve ev işlerini de yardımlaşarak yapsınlar, birbirilerinin hayat yükünü paylaşsınlar.

Burada en büyük sorumluluk bizlerde. Anne-babalar kendileri bu şekilde yetişmemiş olsalar bile ebeveyn olarak bilinçli davranmaları gerekiyor ki yeni nesiller de aynı bilinçte olsunlar. Devir artık değişti. Toplum baskısından şu ana kadar kim mutlu olmuş ki bundan sonrakiler olsun.

Bu yazı 735 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum