TUĞBA ÇAM

TUĞBA ÇAM

[email protected]

NE S'ANDIN?

07 Temmuz 2022 - 13:29 - Güncelleme: 07 Temmuz 2022 - 15:10

Şok şok şok onun da etnik kökeni T. değilmiş. Bir gün köyünde bacası tüterken kapısında sigarasını tüttürmüş bir asker. Çıkın evden demişler ve o saklanmış, kurtulmuş. Ailesi saklanma şansı bulamamış. Koca bir grup köylüyü bir ahıra kapatıp canlı canlı yakmışlar. Düşman, kimsenin ırkına bakmadan bu topraklarda yaşayan herkesi T. milletinden kabul ediyormuş çünkü. Aynı devleti, kültürü ve toprağı paylaşan her milletin genel bir adı varmış zira.

Şimdi beyin bedava:

1. Vatandaşımız olan herkes kanunen T. olmuş oluyor.
2. Bizi ayakta tutan da bu ulus bilinci.
3. Ülkeyi yeniden kuranlar “Ey Türkiye Gençliği” gibi laflar etmemiş.
4. Asırlarca bizi birlikte tutan T. milleti kavramı.

O zaman kaç bin yıllık geçmişi olan T. bağına faşistçe diyip zayıf bağlarla taze örülü Türkiye’li olmanın birleştirici bir yapı olduğunu söylemek sence de biraz en hafif tabiriyle “tutunduğun dalı kesmek” olmuyor mu entel ve demokratik insan?

Sen bunun ırksal bir şey olduğunu sanarken günümüzde hala Ege adalarından doğrultulan namlular bu milletten olduğun için. Bu topraklarda yaşayan kocaman bir ailenin çocuğu olarak doğdun. Bu ailenin bir adı var, düşman ailelerinin de bir adı olduğu gibi: T. Milleti! Hani Ata’nın zekidir, çalışkandır dediği...

Kimse senin e-devletten soy ağacına bakmayacak hedef tahtasına geçtiğinde. Bazen koca bir gemiyi küçük bir delik batırır. Sana bu geminin adını taşımak zorunda değilsin diyip binlerce yıllık aileyle bağını koparanlar senin o küçük deliklerden biri olmalarını istiyorlar hala farketmiyor musun? İlla delik deşik olup battığımızda mı uyanacaksın? Gerçi o zaman çoktan gözlerin açılmamak üzere kapanmış olacak.

Ülkeyi kuranların kan lekesiyle yazdığı ismi her tabeladan ovalamadan durulamadan kolayca sildiler sessizce. Önce kalktı T.C. Sonra T. adını anmak bile dışlayıcılık sayıldı. Beraber kutladığımız bayramlarımız da özensizleşti. Her sabah bu gemi için daha çok çalışacağımıza ve ülkülerimize sahip çıkacağımıza söz verdiğimiz andımızı da söylemez olduk hep bir ağızdan. Bu ailenin ruhunu söndürmeye çalıştıklarını mikroskopla da mı göstersek inanmayacaksın?

T. milli kültürü; bizim ruhumuz, gücümüz, kimliğimiz. Ülkeyi ülke yapan kuru bir toprak mı sandın? Biz yıllarca her sabah bir yeminle bağlılığımızı andık, Andımız. Yoksa onun gemisi var güzel mi güzel, kaptanı da var özel mi özel ama maalesef ruhu yok.

Sana T.adını anınca faşist diyenler kendi ailesinin adını gururla söylerken faşist değil bilinçli milliyetçi oluyorlar Fransız İhtilali’nden beri. Ama sen sakın adını söyleme ırkçı yaftası yersin iyi mi.

Bak aklıma ne geldi. Yeşilçam’daki tonton Ermeni Nubar Terziyan amcamız bir röportajda “oynamaktan en etkilendiğim sahne düşman silahına karşı ben T.’üm diye bağırarak vurulduğum sahnedir. Ne kanım T. ne dinim müslüman ama ben bu topraklarda yaşıyorum ve sonuna kadar T.milletinin bir üyesiyim.” demişti. Önce insan olabilmektir bunu diyebilmek. Sonra da
“Ne Mutlu Türküm diyene”!

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Muhsin Ocak
    2 ay önce
    Tebrik ediyorum çok güzel açıklamışsın başarılarınızın devamını dilerim mu