Mustafa Yıldız

Mustafa Yıldız

Yazı-Yorum
[email protected]

10 Ocakta Bayram Kutluyoruz

10 Ocak 2020 - 14:06

Hepimizin bildiği gibi 10 Ocak 1961 yılında, 212 sayılı yasanın, yani basın sektöründe çalışanların haklarının yasallaştığı kanunun kabul edildiği tarihin yıl dönümü.

1961 yılından bu yana ‘’Çalışan Gazeteciler Günü’’olarak kutlanan 10 Ocak 2020 günü meslektaşlarımızla birlikte Çanakkale Valimiz Sayın Orhan Tavlının kahvaltısına katıldık ve burada Sayın Valimiz birer hediye ile günümüzü kutladı.

Geçmiş yıllarda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu 10 Ocakla ilgili açıklamasında ‘’Gazetecilerin Sosyal ve ekonomik haklarında önemli iyileştirmeler sağlayan 212 sayılı yasa 10 Ocak 1961 ‘de yürürlüğe girmiş ve gazeteciler tarafından,  çalışan gazeteciler bayramı olarak kutlanır olmuştu o günden bu güne çalışan gazetecilerin koşulları her gün biraz daha güçleşmiştir’’ dedi.

Yukarıda belirtildiği gibi Çanakkale’de gazeteci olmak ve bu sektörden para kazanıp aile geçindirmek oldukça zor. Gazetecilerin yaşam koşulları incelediğimizde ulusal basında köşe yazan ve televizyon tartışmalarında her konuda uzman olan tuzu kuruların dışında bütün meslektaşlarımız zar zor hayatlarını idame ettiriyorlar. Ülkemizin ileri demokrasi aşamasına geçtiği söylenen bir zamanda arkadaşlarımızın durumu hiçte iç açıcı olmasa gerek.

Çanakkale basınında durum pek farklı değil, zaten baktığımızda gazeteci olarak hatırı sayılır bir çoğunluğumuz var. Ayrıca yemeklerde ve toplantılarda sayımız artıyor. Fiilen sahada görev yapan arkadaşlar tüm zorlu koşullara rağmen işlerini yapmaya çalışıyorlar. Çanakkale’deki siyasi partiler dâhil küçük büyük hiç bir kurumun iyi çalışan basın büroları veya bu işle görevli elamanları yok. Sadece has bel kader birine sen bu işi yap demişler o kadar. Ciddi anlamda bilgi verebilecek elaman hiçbir kurum ve kuruluşta yok (bir iki kurum)hariç. Çanakkale basını bilgi almayı ikili ilişkilerle sürdürüyor dersek yanılmış olmayız. Zaten bakıldığında tüm gazetelerde çıkan haberler tek elden çıkmış gibi. Eskiden olduğu gibi radyoların hiçbir etkisi kalmadı gazeteler abone ve reklam alma peşinde bu reklam verecek firmalar yok denecek kadar az sayıda. Çanakkale’de büyük ve küçük ticari faaliyet gösteren kurumlar sadece işleri düştüğünde Medyayı hatırlıyorlar. Hal böyle olunca basında çalışanlarında alanları daralıyor. Kimseyi kızdırmayacak küstürmeyecek haberler yapılmaya çalışılıyor, gerçek habercilik kenara atılıyor rutin habercilik yapılıyor.

Bu senede 10 Ocakta kutlamalar yaptık, umarım gelecek 10 Ocaklar daha güzel olur. Tüm gazeteci arkadaşlarımın gazeteciler günü kutlu olsun ve daha olumlu koşullarda görevlerimizi yapabilmemiz dileğimle.

YORUMLAR

  • 0 Yorum