ERHAN TAYLAN

ERHAN TAYLAN

[email protected]

MEVLÜT ORUÇOĞLU VE DÜNDEN BUGÜNE GEYİKLİ

13 Haziran 2022 - 11:41 - Güncelleme: 13 Haziran 2022 - 12:05

Geyiklinin denizi ve sahilleri oldukça temizdir. Bozcaada'nın tam karşısında, ünlü Achilleus ve ordusuna ait askerlerin Truva şehrine doğru ilerleyişinde karaya ilk ayak bastıkları noktayı denize girmek için tercih edebilirsiniz. Geyiklinin doğası da oldukça temiz ve bol oksijenlidir. Beldenin her yeri zeytin ağaçlarıyla kaplıdır. Taze zeytin ve çam ağaçlarının kokusunu içinize çekeceğiniz huzur içinde yaz tatilini güvenle yapabileceğiniz beldedir Geyikli. 2010 senesinde vizyona giren "Eyvah Eyvah" filminin bir kısmı burada çekilmiştir. Film burada çekildikten sonra Geyikli çok daha popüler bir yer haline gelmiştir. Eğer Geyikli’ ye gidecek olursanız Eyvah eyvah filminin çekildiği çay bahçesine uğrayabilir çayınızı yudumlayabilirsiniz. Yeşille mavinin kucaklaştığı Geyikli sahilleri eşsiz doğal güzelliklere de sahiptir. Etrafında hemen hemen her yerde zeytin ve çam ağaçları görebilirsiniz. İşte size bu haftaki yazımda bu beldeye belediye başkanını seçilen Mevlüt Oruçoğlu’ndan bahsedeceğim.
Mevlüt Oruçoğlu Kimdir?
Mevlüt Oruçoğlu, 02.05.1972 İstanbul Şile Ömerli Köyü doğumludur. Üsküdar Ticaret Lisesinden mezun oldu. Askerliğini 1994 yılında Geyikli Beldesi'nde yaptı. 1999 yılından sonra da faal olarak Geyikli ‘de Otel-İnşaat ve Büyükbaş Hayvancılık işi ile uğraşmaya başlayan Oruçoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır. 2019 yılında yapılan belediye başkanları seçimlerinde Ak Partiden Geyikli belediye başkanı seçildi.
Seçim çalışmalarına vurguladığı söz, “Kalkınan, tanınan, marka olacak Geyikli” diyordu ve arkasından sözlerine şu cümleleri ekliyordu. “Yola çıkarken Milletimiz için hizmet etmeyi bir borç bildik, memleket İşi gönül İşi diyerek Geyikli için yola çıktık” diyordu. Bakın bugün gelinen noktada Mevlüt Oruçoğlu’yla Geyikli nerden nereye gelmiş ne gibi yatırımlar almış, üç sene önce devir aldığı belediyeyi nerden nereye taşımış size bunlardan bahsetmek istiyorum.
Atıl duruma düşen belediye binasının yerine daha iyi hizmet verecek modern bir belediye binası yaptı
Vatandaşın işini kolaylaştırmak ve daha iyi hizmet verebilmek ekonomik ömrünü yitirmiş olan belediyenin yerine ilçenin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeni bir belediye binasına kavuşturan Oruçoğlu, dar alana sıkışmış çalışma alanlarını belde halkına daha iyi hizmet verebilmek için bütün birimleri bir araya toplayarak hem Geyikli halkını, hem de belediye çalışanların işini kolaylaştırdı. Son yıllarda hayata geçirilen belediye hizmetleri, alt yapı çalışmalarına, sosyal ve kültürel alanda önemli çalışmalara imza atılan Belde ’de, yeni ve tam donanımlı belediye binasını bitirerek belde halkının hizmetine sundu. Çevrede birçok Belediye hizmet binası yapım işi devam ederken bakın bugün gelinen noktada Geyikli Belediyesi Başkan Mevlüt Oruçoğlu’yla bu sorunu aşmış halkına daha iyi hizmet vermenin gururunu yaşamıştır.
Başkan Oruçoğlu; “Evi olmayan herkesi ev sahibi yapacağız”
Konut sorunu günümüze kadar varlığını sürdürmekle birlikte, sorunun içeriği ve algılanış biçiminde önemli değişiklikler olmuştur. Yaşanan değişim sürecinden konut politikalarında önemli bir aktör olan Belediyeler de etkilenmektedir. Diğer taraftan, Belediyelerin etkinlik derecesi ve etkinliğin hangi alanda yoğunlaşacağı ekonomik ve siyasi gelişmelerce belirlenmektedir. Tam burada Kuzey Ege’nin gizli cenneti Geyikli’de beldenin çalışkan Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu’ndan gelen hamle ile birlikte belde de yaşayan vatandaşları uygun fiyata ev sahibi yapmak için kolları sıvadı. Konutların adını da beldenin her tarafını kaplayan zeytin ağaçlarından esinlenerek konut projesinin adını Zeytin Kent Konakları olarak belirledi. Belediyenin A+ standartlarında olan ilk konut projesi yaşam alanı olarak ta 2 ayrı bloktan oluşuyor.  Her katında bağımsız 5 ayrı bağımsız bölüm bulunan daireler 2+1 ve dubleks ’ten oluşuyor. Zeytin Kent Konakları konum ve yaşam kalitesine uygun projesiyle de ön plana çıkan konutların, bina yapım ihalesi gerçekleştirilmiş olup, yakın zamanda hak sahiplerine teslim edilecek. Bu proje tamamlandıktan sonra artan talebe göre Başkan Oruçoğlu yeni projelerin geleceğine işaret etmişti. Bana göre Oruçoğlu sosyal belediyecilik anlamında halkının yanında olduğunu ve seçmeninin yanında olduğunu hissettirmiş oldu.
Mustafa Kemal Atatürk Parkı
Başkan Mevlüt Oruçoğlu, kentin işlek caddesi olan Bozcaada Geyikli Yolu üzerin eski belediye hizmet binasının yanında bulunan alanı tekrar restorasyon yaptırarak, halkın hizmetine sundu. Belediyenin simgesi haline gelen 100 yıllık zeytin ağacı ve su perdesi havuzuyla kentin işlek caddesi üzerine güzel bir çevre kazandırmış oldu. Bu parkın adını da Mustafa Kemal Atatürk parkı olarak halkın hizmetine sunarak yaz aylarının kavurucu sıcaklarında belde halkı ve misafirler bu parkta soluk alacaklar.
Beldeyi Güzelleştirmek için çalışmalar hızla sürüyor
Oruçoğlu Belediye Başkanlığını kazandığı günden bu güne kadar ilçenin hem üst yapını hem de alt yapısını yenilemek için kolları sıvayarak Geyikli ’ye borcum var diyerek çıktığı bu yolda büyük mesafeler kat etti. Fen İşleri Müdürlüğü tarafında başlatılan Odunluk İskelesi Caddesi, Kestanbol Sitesi Arası Bağlantı Yolu Yapımı, Alageyik Sokak Parke Taşı Döşenmesi, Asma Ve Şimşek Sokak Yol Yapımını tamamlayarak, yaz aylarının yaklaştığı bu günlerde Beldede yaşayan halka rahatsızlık vermeden yol yapım işini tamamlayarak, yaz aylarında yoğun olan trafik akışını da olumlu etkileyecek. Burada Başkan Oruçoğlu ve ekibini kutlamak lazım. Nedeni de şu. Yaz aylarında belde yazlık yerleşim yeri olduğu için nüfus Belde de yaşayan halkla birlikte 10 katına çıkıyor. Eğer bir yerel yönetici bu gibi yarımları ilkbahar ve yaz aylarına bırakırsa ben o yerleşim yerinde trafiği düşünmek bile istemiyorum. Bana göre bir karmaşa yaşanır. O yüzden diyorum ki Sayın Mevlüt Oruçoğlu ve ekibi başarılıdır.
Eylül, Ekim ayı gibi doğalgaz yanmaya başlayacak
Başkan Mevlüt Oruçoğlu ile AKSA Gaz Çanakkale Genel Müdürü Çağdaş Adıbelli arasında imzalanan protokolle birlikte Geyikli Beldesi’ne doğalgaz bağlanması için somut adım atarak seçmenine verdiği bir sözü daha yerine getirmenin gururunu yaşadı. Başkan Oruçoğlu açıklamasında ”Geyikli’ de bugün tarihi bir gün yaşanıyor. Çok çalışıldı çok emek verildi, Ankara’da adım adım takip edildi. Sonucunda Geyikli’ye doğal gaz için ilk kazma vuruldu. Hayırlı olsun” diyordu ve ekliyordu, doğalgazın Beldeye gelmesinde AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun katkılarının büyük olduğundan bahsediyordu. Bugün gelinen noktada doğalgaz ile ilgili çok yol kaydedilmiş ve Başkan Mevlüt Oruçoğlu’nun seçimlerde dediği gibi önceliğimiz doğalgaz diyerek çıktığı bu yolda başkan seçildikten sonra seçmenine söz verdiği doğalgaz ile ilgili ciddi görüşmeler yaparak Geyikli tarihine yeni bir sayfa ekleyerek ocaklardan yanacak doğalgazın Geyikli’ de Eylül-Ekim ayı gibi yanmaya başlayacak sözünü veriyordu. Beldeye temiz enerji şimdiden hayırlı olsun.
Gazi Halil Helvacı mesire alanı
Belediyecilik bina inşa etmekle değil halka yeşil alan yaratmakla, park yapmakla olur. Geyikli Belediyesi günlük hayatın koşuşturması arasında yorulan insanların, nefes alabilecekleri ve Geyiklinin simgesi haline gelmiş zeytin ağaçları içerisinde yapımına başlanan Gazi Halil Helvacı Mesire alanından faydalanacak olan vatandaşlar burada streslerini atıp, keyifli zaman geçirerek evlerine huzur içinde gidecekler. Bitme aşamasına gelen Nacak alanı mevkiinde bulunan mesire alanı 2500 m2 alan içinde olup 5 adet çardak, gelen misafirlere hizmet vermek için 1 adet büfe, çocukların oyun oynayabilmeleri içinde 1 adet çocuk parkı düşünülmüş. İnşaatın hemen hemen hepsi tamamlanmış. Açılış için gün sayıyor. Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu “Vatandaşımız ailesiyle birlikte buraya gelerek huzurlu bir ortamda hem piknik hem de spor yapabilecekler” diyordu. Sayın Oruçoğlu, sosyal belediyecilik anlamında vatandaşlarına sunmakla yükümlü olduğu sosyal politika anlayışına dayalı hizmetlere önem verdiğini her platformda göstermiş oldu.
Geyikli Belediyesi Kapalı Pazar Yeri
6.000 metrekare alana kurulması planlanan Çanakkale’de ilk ve tek AVM konseptindeki Geyikli Belediyesi Kapalı Pazar yeri projesi ilçe halkının ve pazarcı esnafının daha modern bir alanda alışveriş ve ticaret yapmasına imkân sağlayacaktır. Başkan Oruçoğlu “Benim gönlümdeki pazar yeri, geçmişte olduğu gibi sokak aralarında, tozun toprağın içinde, sıkışmış trafiğin, tozun kirin içinde tezgah kurulan yerler istemiyorum. Biz Geyikli Belediyesi olarak, haftanın diğer günlerin de farklı amaçlar için kullanılabilecek, çatısı kapalı, aydınlatması, otoparkıyla hem esnafımız rahat edecek hem de Geyik’li halkına yakışır bir Pazar yeri olacak.” diyordu. Geyikli Belediyesi Kapalı Pazar Yeri Projesinde 11 adet Yöresel Ürün Satış noktası, 18 adet Ürün Satış Mağazası bulunacak. Şimdiden belde halkına hayırlı uğurlu olsun.
2019’da yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den Geyikli Belediye Başkanı seçilen Mevlüt Oruçoğlu konuşmalarında askerlik yaptığı beldeye borcum var diyerek yola çıkan Başkan Oruçoğlu, belediye başkanı seçilmesinin ardından beldesine yapılacak yatırımların listesini hazırlayarak ivedi şekilde eksiklikleri gidermeye başladı. Bu eksikliklerin giderilmesinde büyük rol oynayan Sayın Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu’nun beldeye gelen yatırımlarda katkıları çoktur.
Kısıtlı imkânlarla Geyikli Belediyesinin kendi bütçesinden kazandırdığı kanal açma aracı, arasöz, ekonomik ömrünü yitirmiş kepçenin yerine yenisi alarak atıl duruma düşmüş ve iş görmez araç ve gereçleri yenileyerek Geyikli halkının hizmetine sunmuştur.
Tabi ülkemizde belediye gelirleri belli kısıtlı imkânlarla belediyeler iş yapmaya çalışırken, Oruçoğlu Ankara’dan aldığı destekleri yerinde kullanarak beldenin çevresini değiştirdi. Az parayla çok işler başararak “Sevdamız Geyikli” diyerek çıktığı bu yolda ilçe halkının gönlünde taht kurarak, başarıyı yakalamış bir belediye başkanı oldu.
Kalın Sağlıcakla.
Erhan Taylan 

YORUMLAR

  • 0 Yorum