DUYGU YILMAZ

DUYGU YILMAZ

[email protected]

18 Mart Şehitleri Anma Günü Kutlu Olsun!

18 Mart 2021 - 11:01 - Güncelleme: 18 Mart 2021 - 11:23

18 Mart Şehitleri Anma Günü olarak tarihe geçen gün, bir anma günü olmakla birlikte Çanakkale Zaferi’nin yıldönümüdür. Halk arasında Şehitler Günü olarak da bilinen bu gün, şanlı Türk tarihindeki en önemli noktalardan birisi olmaktadır. Birinci Dünya Savaşı sırasında meydana gelen en kanlı çarpışmalar arasındaki Çanakkale Savaşı, bir milletin ne kadar azimli olabileceğinin de bir göstergesi olmuştur.

Osmanlı Devleti’ne karşı dört bir yandan mücadele veren İtilaf Devletleri’nin Mediterranean Expeditionary  Forces (Akdeniz Seferi Kuvvetleri) birliği, tüm gücüyle bu boğaza yüklenmiştir. Bununla birlikte Fransız donanması da Çanakkale kuşatmasına destek vermiştir. Fakat canını feda etmekten çekinmeyen sayısız yiğit nefer, bu işgalciler karşısında Çanakkale’yi savunmuştur. Dolayısıyla “Çanakkale geçilmez” sözü, silinmeyecek harflerle tarihte yerini almıştır. Ayrıca Çanakkale Savaşı’nın sebeplerini bilmek de önemlidir. Çoğunluğu İngiliz donanma birliklerinden meydana gelen İtilaf güçleri, şu sebeplerle Çanakkale’ye saldırmıştır:

·              Rus Çarlığı’ na mühimmat ve erzak taşımak.
·              Osmanlı Devleti’nin başkenti olan İstanbul’u ele geçirmek ve Anadolu insanını esir etmek.
·              Osmanlı Devleti’nin, Müslüman halklar üzerindeki etkisini ortadan kaldırmak.
·              İttifak Devletleri’nin lideri konumundaki Almanya’yı güneyden kuşatabilmek.
Çanakkale savaşına sebep olan durumların, işgalci güçlerin hırsları ile alakalı olduğu görülmektedir. Dolayısıyla Çanakkale’de yaklaşık 250.000 şehit vererek kazanılan zafer, işgallere ve işgalcilere karşı kazanılmış en önemli zaferler arasındadır. Bununla birlikte Çanakkale Zaferi tarihi olarak kabul edilen 18 Mart 1915, Türk tarihindeki en parlak ve en kanlı tarihlerdendir.

Çanakkale Savaşı’nda Kaç Kişi Şehit Oldu?

18 Mart Şehitleri Anma Günü, bu tarihte pek çok Mehmetçiğin şehit olmasından dolayı çok önemlidir. Ayrıca çok sayıda işgalci askerin ölümü de söz konusu olmaktadır. Bununla birlikte, mermilerin birbirleri ile çarpıştığı rivayet edilen bu savaştaki kayıplar kesin olarak hesaplanmış değildir. Fakat bazı yaklaşık değerler, tarafların verdiği kayıplar konusunda geçerlilik kazanmıştır. Bu genel verilere göre İtilaf Devletleri’nin ve Osmanlı Devleti’nin Çanakkale’de verdiği kayıp 250.000 – 252.000 asker olmaktadır. Osmanlı şehitlerinin sayısının 181.000 ya da 213.000 civarında olduğuna dair belgeler de mevcuttur. Dolayısıyla zayiatlar konusunda kesinlik yoktur.
Ayrıca savaşta şehit olan Osmanlı askerlerinin çok büyük bir bölümünü Bursalı Mehmetçikler oluşturmaktadır. Toplamda 4.092 şehit veren Bursa’nın ise özellikle Orhaneli ilçesi fazla kayıp vermiştir. Bu ilçe, toplamda 1.034 şehit vermiştir. Osmanlı Devleti’nin eski başkentlerinden olan Bursa, Çanakkale Savaşı sırasında üzerine düşeni yapmıştır.

18 Mart Şehitleri Anma Günü Ne İfade Etmeli?

Çanakkale Zaferi, Türk tarihinin önemli konuları arasındadır. Bu zafer, iradeli bir millet olmanın ayrıcalığını anlamak için iyi bir örnektir. Halkın iradesi, oldukça güçlü olan düşmanları mağlup etmiştir. Dolayısıyla 18 Mart Şehitleri Anma Günü bu milletin gücünü, kudretini ve iradesini temsil eden bir gün olmaktadır. Bu gün, her vatandaşın ortak bir değeri ve zafer günüdür! Çanakkale Zaferi’nin 106. yıldönümü kutlu olsun!
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum