DUYGU YILMAZ

DUYGU YILMAZ

[email protected]

Flört Şiddetine Maruz Kalmayın…

28 Nisan 2021 - 14:15

Flört şiddeti, romantik bir ilişkide kişinin partneri üzerinde güç kullanması ve istismar etmesi anlamına gelmektedir. Yaşanan şiddet/istismar fiziksel, cinsel, dijital ya da duygusal/psikolojik olabilmektedir. Şiddeti uygulayan kişi kadın erkek fark etmeden her iki cinsiyetten de olabilmektedir. Bu şiddetin asıl amacı, kişinin partneri üzerinde kurmaya çalıştığı üstünlük çabasıdır.
İstismar eden kişi, temelde sadece kendi ihtiyaçlarının karşılanması ve her şeyi kontrol edebilmek için beraber olduğu insanı tehdit ve güç yoluyla baskı altında tutmaya çalışmaktadır. Bazı durumlarda kişi, partnerini istismar ettiğinin farkında olmayabilir. Aynı şekilde bu durum karşı taraf için de geçerlidir o kişi de istismara uğradığının farkına varmayabilir.
Fiziksel flört şiddeti, kişinin beraber olduğu ya da ayrıldığı insana bilinçli bir şekilde zarar vermesidir. Vurmak, tokat atmak, eşya fırlatmak, kesici delici aletler ile zarar vermek gibi davranışlar fiziksel şiddet olarak gösterilebilmektedir. Gözle görülebilir olduğu için tespit edilmesi ve kanıtlanabilirliği açısından diğer türlerine kıyasla şiddetin en belirgin türüdür.
Birlikte olunan kişinin yanında güvende hissetmemek, sürekli bir şeyleri saklamak zorunda hissetmemek, sürekli karşı tarafı sakinleştirmeye çalışmak şiddetin en belirgin durumlarıdır. Şiddetin olduğu bir ilişkide sevginin barınması mümkün değildir.
Cinsel flört şiddeti, kişinin karşısındaki cinsel birliktelik için zorlaması, baskı yapması, “hayır” denmesini kabul etmemesidir. İstenmediği halde karşı tarafı öpmek, dokunmak cinsel şiddete örnektir. Bununla birlikte kişinin bilinci yerinde değilken onunla birlikte olmak, birliktelik esnasında ya da sonrasında kaba ve küçümseyici davranışlarda bulunmak, doğum kontrol yollarını kullanmamak ve kullandırmamak da cinsel şiddetin örneklerindendir.
Psikolojik flört şiddeti, karşı tarafı korkutacak tavır sergilemek, kişinin kendisine olan saygısını yitirmesine neden olmak, özgüvenini zedelemek gibi davranışlarda bulunmaktır. Örneğin, bu gibi durumlarda kişi partnerini kendiyle, kendine zarar vermekle tehdit ederek üzerinde baskı kurmaya çalışabilir. Partnerinin her yaptığını eleştirerek giyim kuşamına karışmak, kaba ve kırıcı ifadelerde bulunarak kendini kötü hissetmesine neden olmak da psikolojik şiddetin örneklerindendir.
Psikolojik şiddet, çoğu zaman farkına varılamayan ama belki en çok maruz kalınan şiddet türüdür. Sadece duygusal ilişkilerde değil hayatın her alanında davranışlarımız, kılık kıyafetimiz, düşüncelerimiz, fiziksel görüntümüz yüzünden bu tarz davranışların muhatabı olmak zorunda kalabiliyoruz. Fiziksel şiddetin etkileri gözle görülebilir olmasına rağmen psikolojik şiddetin etkileri diğer türlerine göre daha ağır sonuçlar doğurabilmekte ve daha yıkıcı olabilmektedir.
Dijital flört şiddeti, kişinin teknolojik araçları sadece partnerini takip etmek ve üzerinde baskı kurmak için kullanmasıdır. Sosyal medya hesaplarının şifrelerini istemek ve bunları sürekli kontrol etmek, sosyal medyada takip edebileceği kişileri belirlemek şiddettir. Aynı zamanda belki birçok kişi için normal sayılabilecek davranışlardan birisi olan telefonu karıştırmak, sürekli mesaj atmak, aramak ve bir an önce cevap almayı beklemek dijital şiddetin örneklerindendir.
Israrlı takip, ilişki esnasında ya da ilişki sona erdikten sonra kişinin partnerini ya da eski partnerini sürekli izlemesi ve takip etmesi durumudur. Bu tip davranışlar kişiye gözdağı vermeyi, huzursuz etmeyi ve güvende olmadığını hissettirmeyi hedefler.
Eski sevgilinin barışmaya çalışmak adı altında habersiz bir şekilde eve, iş yerine ya da okula gelmesi, hediyeler göndermesi, beklenmedik anlarda kişinin karşısına çıkması sevgi olarak nitelendirilmemelidir. Bu durum ısrarlı takiptir ve kişileri rahatsız edebilecek davranışlardır. Hatta eski sevgilinin arkadaşlarıyla görüşmek ve onlardan bilgi almaya çalışmak da ısrarlı takibin konusuna girmektedir.
Flört Şiddetinin Nedenleri

Yapılan araştırmalar bu tip problemlerin en yoğun ortaya çıktığı ve yaşandığı dönemin 18-30 yaş arasını kapsadığını göstermektedir. Bu dönemler kişilerin genellikle ailesinden, arkadaş ortamından, yaşadığı şehirden ayrılarak kendine bir düzen kurmak istediği dönemler olabilmektedir.
Böyle zamanlarda bireyler başka ortamlara girebilir ve başka kişilerle bağlılık kurmak isteyebilirler. Yaşanılan ilişki başlarda kişinin kendisini daha iyi hissetmesine neden olabilir. Ancak bu tip durumlarda başlangıçta çok üzerinde durulmayan kıskançlık, her şeyi kontrol altında tutmaya çalışma, kişi üzerinde, hissedilen duygular bahane edilerek baskı kurma gibi davranışlar ilerleyen zamanlarda kişilerin fiziksel ve psikolojik anlamda çok ciddi sıkıntılar yaşamasına neden olabilmektedir.
Bu tarz ilişkilerin kurbanı olmamak için; kendinizi sevin ve önceliğiniz kendiniz olsun çünkü, kendinize yardım etmeden kimseye yardım edemezsiniz. Gösterdiğiniz fedakarlıklar kendi yaşantınızda problem yaratmayacak boyutlarda olmalıdır. Hayır diyebilmeyi göz ardı etmeyin ve kimsenin bireysel sınırlarınızı aşmasına müsaade etmeyin.
Flört şiddeti, kadın ya da erkek fark etmeksizin herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaşıldığında bireyler kendini yalnız hissetmemeli ve ilgili kuruluşlara başvurulabileceğini unutmamalıdır. Sevgiyle kalın.


                                                                                                    DUYGU YILMAZ
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Özge Uslu
    1 ay önce
    Ağzınıza sağlık duygu hanım ne kadar güzel anlatmışsınız..????