DUYGU YILMAZ

DUYGU YILMAZ

[email protected]

PANDEMİ VE İŞSİZLİK KOL KOLA GEZİYOR

24 Aralık 2020 - 19:55 - Güncelleme: 24 Aralık 2020 - 20:20

Son bir yıldır hayatımızın tam ortasında yer alan pandemi tek başına tüm dünyayı etkileyen önemli bir sorunu ortaya koydu: işsizlik. Bu soruna çözüm bulunmazsa daha büyük sorunlara yol açılabileceği ön görülmektedir. Bunların başında aile içi şiddet, bunalım, ülke para akışında yavaşlama başı çekmektedir.
Türkiye bu soruna çözüm yolu olarak işsizlik ödeneği gibi çözümler üretse de bunun ne seviyede yeterli olduğu ilerleyen günlerde belirli olacaktır. Evlerinde geçirilen bu vakitte boşanmaların arttığı gözlenmektedir. Sosyal hayatın kısıtlanması insanların birbiri ile iletişiminde agresif davranışların arttığı görülmektedir.  İşsizliğin en belirgin olduğu ülkeler arasında başlarda yer alan Türkiye’de işsizlik oranı %29’u geçmiş bulunmaktadır. Onun beraberinde ülkemizi İtalya, İspanya ve Yunanistan takip etmektedir.
İşsizlik ayrıca ülkeleri hatta şehirleri bile eşit şekilde etkilemiyor. Bu eşitsiz dağılımın başında evde çalışması beklenen bireylerin yarısından azı bunu karşılayamayacağını söylüyor onun dışında turizm sektöründeki düşüş işsizlik tablosunu arttıran en büyük etmenlerden biri.
Pandemi sürecinde en büyük serveti kazanan Mark Zuckerberg bu listenin dışında kalan ilk kişi olmaya aday kazanmıştır. Elde ettiği kazanç şuan da işsizlik yaşayan insanların giderlerinin büyük bir kısmını karşılayacak kadar büyük bir servettir. Kendimizi bu hızlı teknoloji üzerinden ilerleyen iş hayatına alıştırmalı mı yoksa eskiye dönmek için sabırla beklemeli miyiz? buna cevabı yapılan aşı çalışmaları belirleyecektir.
Ekonomiyi bu denli etkileyen bu süreçten kurtulmak için ülkeler büyük bir savaş vermeye çalışsa da bu ülkelerin büyük internet siteleri bu işten kazançlı çıkmış ve servetlerini katlamışlardır. Aynı şekilde azalan turizm gelirleri olduğu kadar ilaç enstitüsü bu işten kârlı çıkmaya devam etmektedir. Evde kalma ile artan hareketsiz yaşamda alınan kiloların verilmesinde de diyetisyenler fayda sağlamış durumdadır. Hareketsiz ıssız sokaklar esnafın en büyük düşmanı olmuş evlerimizde beslenmeye başlamamız restoran sahiplerini zora sokmuş ve işsizliğin belirgin olduğu bir alan haline gelmiştir.

Bu süreçte yapmamız gereken üç şey vardır mesafemize dikkat etmek, maskemizi takmak ve hijyenimize dikkat etmektir. Son olarak da bizi bu hastalıktan kurtaracak olan aşıyı sabırla beklemektir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum