Reklam
DUYGU YILMAZ

DUYGU YILMAZ

[email protected]

YALANSIZ GÜNLER

28 Mart 2020 - 14:07

Öncelikle hepinize sağlıklı günler dilerim. 

Evet bu sadece bizim değil dünyanın uğraştığı bir salgin bu hastalıkla doğru basa çıkabilmemiz için bize en gerekli şey doğru bilgi. 

Yani kulaktan dolma laflarla kendimizi sıkıntıya sokmamız doğru değil bunun için herşeye inanmamamız gerekmektedir.

Öncelikle edindiğimiz bilginin doğru olup olmadığınI kendimiz dogrulamamIz gerekir ki bizde başkalarına yanlış aksettirmeyelim.Çevremizde duyduğumuz herşeyi gerçek kabul edersek biz dahil olmak üzere herkesi daha fazla paniğe sürüklemiş oluruz.

 Hani hatırlarsınız bir zamanlar çoban hikayesi vardı kurt geldi ve kuzuları yedi diye köylü her zaman çobana inandı ama hep yalan çıktı en sonunda doğru bilgi vermesine rağmen bütün köylü çobana inanmadı. Sizde çoban gibi olmak istemiyorsanız eğer yalan bilgi dağıtmayın ki gerçekleri öğrenmek uzun sürmesin.

Ne yazık ki Dünya',da, ülkemizde ve hatta Çanakkale'de de bir çok aslı olmayan bilgi ve haber kulaktan kulağa veya sosyal medya aracılığı ile yayılmakta, fakat unutmamalı ki burası küçük bir kent, yalan da doğru da kısa sürede ortaya çıkmakta.

Geçtiğimiz günlerde bazı sosyal medya mecralarda Çanakkale'de Corona virüs nedeni ile hayatını kaybettiği iddaa edilen 6 vatandaşımızın ismi yayınlanmıştır.

 Bu merhumlardan bir tanesi benim çok yakın bir dostumun yakınıydı ve hatta vefat  raporunu kendim bizzat elime alıp okumuştum vefatı doğal ölümdür.Kendisi zaten yaklaşık 2 yıldır ağır rahatsızlığı vardı ve tedavi görüyordu.

 Ne yazık ki aslı olmayan bu haberler kişilerin kendileri, yakınlarını ve sevdiklerini ziyadesiyle üzmektedir. 

Takdir edersiniz ki bu zorlu süreçte, insan psikolojisinin hassasiyet gösterdiği bu dönemde kimsenin bunu yapmaya hakkı yoktur ve aslı olmayan bu haberlerin cezai müheydeleri ve hukuksal yaptırımları söz konusudur. 

O yüzden hassas davranmalı, bizlere gelen bilgileri doğruluğundan emin olmadıktan sonra yaymamalı ve bu yalanlara ortak olmamalıyız.Lütfen kendiniz,  sevdikleriniz ve toplum sağlığı için #evdekal.

 Bu süreç elbet geçecektir, bizlere düşen biraz sabırlı olmaktır. Sağlıcakla kalın sevgili dostlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum