ERHAN TAYLAN

ERHAN TAYLAN

[email protected]

HIDIRELLEZ ve DUASI

05 Mayıs 2022 - 16:55

Miladi 6 Mayıs, Rumî 23 Nisan'a rastlayan günde Hızır ve İlyas buluşurlar, bol bol sohbetler ederek günlerini ve vakitlerini Allah yolunda olmanın ve birlikteliklerinin verdiği hazla kuvvet bulurlardı. Hızır ve İlyas isimlerinin halk ağzında aldığı şekilden ibaret olan hıdrellez, kökü İslam öncesi eski Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu yaz bayramlarına dayanan, Hızır yahut Hızır ve İlyas kavramları etrafında dini bir muhtevaya bürünmüş halk bayramının adıdır. Hıdrellez, halk arasında ölümsüzlük sırrına erdiklerine ve biri karada, diğeri denizde darda kalanlara yardım ettiklerine inanılan Hızır ve İlyas peygamberlerin yılda bir defa bir araya geldikleri gün olarak ta kabul edilir. İşte bu olaya dayanarak, halk zamanla bu günlerde buluşup Hızır ve İlyas (a.s)'ın geleneğini sürdürmek amacıyla şenlikler düzenlenmiş.
Günümüze gelen manası ise 5 Mayıs günü gecesi İnsanların kıştan kurutuluşlarının bir işareti ve bahar güneşinden faydalanma, piknik yapma, stres atma, eğlenme, nişan, düğün, sünnet törenleri tertip etme, uğursuzlukları giderme, adak adama, dilekte bulunma gibi düşünceleri gerçekleştirme amacıyla gelenekselleşen "bahar bayramı" inancıdır. Türkiye'de Hıdrellez Bayramı 6 Mayıs (5 Mayıs Gecesi) tarihinde kutlanır. Bugün Hıristiyanlarca da baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul edilir; bu günü Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler St. Georges Günü olarak kutlamaktadırlar.
5 Mayıs akşamüzeri dilek tutularak, dere kenarı, çay, deniz kenarından toplanan 41 taş bir yıl boyunca saklanır ve bir dahaki Hıdırellez’de bu taşlar suya atılıp yeniden yenisi toplanır. Daha sonra akşamüzeri sağlık, bereket ve kötülüklerden arınmak için ateş yakılır ve üzerinde 3 kez atlanır. Ateşin üzerinden atlanırken dilenen dileğin o yıl gerçek olacağına inanılır. Yine bolluk ve bereket için Hıdırellez sabahında erkenden bir akarsu veya deniz kenarına gidilir. Burada evi olmayanlar ev yapar o sene içinde ev alacaklarına inanır. Ev çizip içine buğday koyanlar ise o yıl evlerine bolluk ve bereket getireceği düşünür. Evlerinde bulunan bakliyatların ağzı açılır ve gün boyu açık bekletilir. Rivayete göre eve bereket getireceği düşünülür.
Hızır aleyhisselam gezdiği kabul edilen yeşil yerlerde dolaşılır. Çiçekler toplanır, oyunlar oynanır, baharın doğan ilk kuzusu kesilerek yenilir. Kırlardan toplanan 41 çeşit ot ve küçük taşlar bir suya konularak bekletilir ve Hıdırellez sabahı yüzümüzü bu suyla yıkarız. Atalarımızdan günümüze gelen bu yüz yıkamada yüzümüze iyi geldiği söylenir. Yine 5 Mayıs akşam ezanıyla birlikte gül dallarına keseyle birlikte gül dallarına not, para asılır dileklerde bulunulur. Hıdırellez akşamı gül ağacında dilek tutarken yapmanız gerekenlere ek olarak bir de duasını okumanız gerekir. Hıdırellez dilek duası dilekler gül ağacına asıldıktan sonra yapılır. HIDIRELLEZ DUASI NEDİR? Bismillahirahmanirahim, bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah Muhammed en Resullullah yetiş imdadıma Hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin Hızır deryada erdim murada Amin. Asılan paralar ya da benzeri şeyler 6 Mayıs sabahı erken saatte toplanır ve içine konan notlar suya bırakılır.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum